Här hittar du bröllopsvaser i kristall som går att gravera. Din vas graveras för hand av skickliga glashantverkare från Orrefors. Resultatet blir en unik bröllopsgåva som de nygifta kan använda många år framöver.
Vaserna finns i olika varianter och de kan graveras på olika sätt. På de flesta kan du gravera in bröllopsparets namn och bröllopsdatum. På många kan du dessutom gravera in vem gåvan kommer ifrån, exempelvis som en liten hälsning i botten av vasen.
Den här höga vasen i klassisk design är graverad med två hjärtan. På vasens sida placeras din gravyr.
Glasets Hus i Orrefors
En vacker vas som passande nog pryds med motivet av ett brudpar inuti ett hjärta. Under motivet graveras namn och datum in.
Glasets Hus i Orrefors
Vågformad vas med graverade hjärtan och text på sidan.
Glasets Hus i Orrefors
En praktvas som graveras med rosor och brudparets namn och vigseldatum. Vasen står på en sockel med belysning så att motivet blir mer framträdande.
Glasets Hus i Orrefors
Kristallvas som är graverad med två vigselringar samt bröllopsparets namn och bröllopsdatum.
Glasets Hus i Orrefors
Hög kristallvas i serien Aquarius. Vasen har tre klara fält på sidorna. I ett av dessa fält kan du gravera en valfri text.
Glasets Hus i Orrefors
Bröllopsvas som är dekorerad med två ringar på sidan. Under ringarna finns plats att gravera namn och bröllopsdatum.
Glasets Hus i Orrefors
Den här praktvasen förevigar ögonblicket framme vid altaret och blir ett bra bröllopsminne. Belysning ingår som gör att motivet framträder extra tydligt. Din gravyr placeras under motivet.
Glasets Hus i Orrefors
Kristallvas Aquarius som är graverad med ett brudpar omgivet av stjärnor. Din gravyr placeras under motivet.
Glasets Hus i Orrefors
Kristallvas Aquarius som är graverad med två hjärtan samt bröllopsparets namn och bröllopsdatum.
Glasets Hus i Orrefors
Stilren bröllopsvas dekorerad med rosor. Sidan av vasen dekoreras med bröllopsparets namn och bröllopsdatum.
Glasets Hus i Orrefors